SEO için domain seçimi ve EMD

Web projenize başlarken, eğer marka adınızı yeni belirliyorsanız domain seçiminin SEO için oldukça olumlu etkileri olacağını tahmin ediyor olmalısınız. Her ne kadar arama motorlarındaki sıralamanızı belirleyen faktörler oldukça fazla olsa da domain, yani alan adınız bunların içinde en önemlilerinden biri…

EMD nedir?

EMD, Exact Match Domain kelimelerinin kısaltması olan ve Türkçe karşılığı ile hedeflediğiniz keyword veya keywordlere tam karşılık gelen alan adıdır.

Bir proje üzerinden örnek vermek gerekirse:

Domates satan bir internet sitesi kuracağınızı düşünün. Alan adı seçiminizi aşağıdaki sıralama ile yaparsanız hedef keywordünüz ile yapılan aramalarda trafik alma ihtimaliniz artacaktır.

En üstteki domaini en ideal olarak düşünelim, ve o domain alınmış ise bir alttaki alternatife geçelim:

 • www.domates.com
  Gördüğünüz gibi EMD tam olarak da bu 🙂 Tabi bu tarz domainleri artık boşta bulabilmek çok zor. O yüzden biraz maliyetli olacağını rahatça söyleyebilirim.
 • www.domatesal.com
  Bu yapıdaki domain de gördüğünüz gibi “domates” kelimesinin başına veya sonuna 1 kelime ekleyerek oluşturulur.
 • www.domates.net / www.domates.org
  EMD’nin net ve org uzantılı versiyonu
 • www.domatesal.net / www.domatesal.org
  Keyworde eklenen kelimeyle oluşturulan domainin net ve org uzantılı versiyonu
 • www.tazedomatesal.com / www.tazedomatesal.net / www.tazedomatesal.org
  Domain için minimum bütçeyi ayırdıysanız, büyük ihtimalle bu tarz domainler alabileceksiniz. Keyworde eklenen 2 kelimeyle oluşturulan com, net veya org uzantılı domainler…
 • .info .biz ve benzeri uzantılar

Her ne kadar arama motorları artık daha çok sitenizin içeriğine önem vermeye başlasa da domain, şu an için hala SEO’daki gücünü koruyor. Bu yüzden siz de yukardaki sıralamayı baz alarak kendi projeniz için ideal domaini bulabilirsiniz.