Google’dan Page Analytics Chrome Eklentisi

Kullanıcı deneyimi (UX) internet dünyasında son yılların yükselen trendi ve bence de SEO‘nun geleceği tamamen UX üzerine olacak.

Sonuçta düz bir mantıkla düşünecek olursak, kullanıcıların iyi vakit geçirmediği, aradığını bulamadığı, sayfayı hızlı terkettiği sitelerin üst sıralarda çıkması da oldukça saçma…

Bu yüzden sayfa analizi yapan toollar da daha yaygın kullanılacak. Ben de bu toollardan bir tanesini incelemişken yazayım istedim.

Öncelikle eklentiyi Chrome’a eklemek için Webstore’da şu adrese gidin.

Eklentiyi ekledikten sonra Chrome’da sağ üstte eklentinin ikonunu göreceksiniz.

google-analytics

İkona tıklayarak eklentiyi kapalı veya açık konuma getirebilirsiniz.

Eklentiyi açtıktan sonra Analytics hesabınızın aktif olduğu ve verileri görebilmek için yetkilerinizin olduğu herhangi bir web sayfasına gidin. (Burası önemli çünkü eklenti yorumlarında gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar örneğin facebook’a girip eklentinin çalışmadığını söylemişler. Facebook’un analytics hesabında yetkisi olmadığına göre bu arkadaşın verileri de görmesi saçma öyle değil mi 🙂 )

Web sayfasını açtığınızda eklenti de eğer aktif ise şu şekilde bir sayfa göreceksiniz.

page-analytics-ekran

Gördüğünüz gibi sayfanın üst kısmında o sayfa ile ilgili verilerin olduğu bir bar geldi. Bu barda Sayfa Gösterimi, Sayfada Kalma Süresi, Hemen Çıkma Oranı gibi verileri görebiliyorsunuz.

Eklentinin en güzel yanı da aşağıda gördüğünüz gibi sayfadaki linklerin yanında o linkin kaç kere tıklandığını göstermesi. Bu sayede sayfanızla ilgili tasarımsal kararları artık daha net ve bir veriye dayanarak verebilirsiniz.

Örneğin benim sitemde sağ üst kısımdaki “Bana Ulaşın” linkine nerdeyse kimse tıklamamış. İnsanlar bana ulaşmak mı istemiyor acaba? 🙂 diye düşünebilirim fakat gördüğüm kadarıyla ana menüdeki “İletişim” linki iyi bir tıklanma oranına sahip. Bu düşünceyle sağ üstteki bu linki kaldırıp yerine başka bir şey koyabilirim ya da burayı yanına ikon vs koyup biraz daha hareketlendirebilirim.

Neyse ben biraz düşüneyim, siz de eklentiyi inceleyin yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim 😉