Sık yapılan web tasarım hataları

Gün geçmiyor ki web tasarımda hatalarla karşılaşılmasın 🙂

Aşağıda bazı muhtemel hataları sıralamaya çalıştım. Bakalım sizin de bunlardan herhangi birini yaptığınız oldu mu?

Yatay scroll

Özellikle responsive design’a geçildiğinden ve yeni web sitelerin çoğu responsive yapıldığından dolayı, desktop çözünürlüğünde sabit genişlik verilen alanlar mobile geçildiğinde aynı genişlikte unutulunca, mobilde karşımıza nur topu gibi yatay scroll çıkıveriyor.

HTML ve CSS validasyon hataları

Siteyi tamamladıktan sonra mutlaka W3 validator kullanarak sitenizi analiz edin. Çıkan hataların da tamamını temizleyin derim.

Sadece bir browser için çalışmak

Sitenizi kodlarken büyük ihtimalle Chrome’da çalışıyorsunuz. Halen IE8 kullanan insanlar olduğunu üzülerek hatırlatmak isterim 🙂 Tabi IE8 desteği vermek zorunda değilsiniz ama Firefox, Safari, Yandex gibi diğer browserlara kesinlikle destek vermelisiniz.

Fazla iddialı renkler kullanmak

Tamam tasarım konusunda hayal gücünüz çok geniş, çok da yaratıcısınız ama bazı uçuk renkler gerçekten okumayı ve sitede gezinmeyi zorlaştırıyor.

İletişim bilgilerinin görünür olmaması

Özellikle e-ticaret sitelerinde iletişim bilgileri oldukça görünür olmalı. Ziyaretçileriniz sizin telefonla aranmaktan veya iletişim kurulmaktan kaçındığınız hissine kapılmamalı.

Ölü linkler

Siteniz büyüdükçe site içi linklerinizin sayısı da artacak. Zamanla bazı sayfaları belki sileceki belki url’ini değiştireceksiniz. Bu yüzden sitenizde ara ara link taraması yapın ve 404 hatalarını temizleyin.

Abartılı reklam

Sayfayı açtığınızda aradığınız içeriği bulmayı bölüm sonu canavarını öldürmekle eş değer hale getiren, üstten alttan yanlardan ve yetmezmiş gibi modal window olarak açılan, reklam karmaşası.

Kötü sitelere link vermek

Link verdiğiniz siteleri önceden girip bir inceleyin. Adult veya link çöplüğüne dönmüş spam sitelere link vermemeye çalışın. İlla vermek zorundaysanız da nofollow kullanın.

Farklı bir domain kullanan mail adresi

biyikoglupeynircilik.com web sitesinin iletişim bölümünde [email protected] mailinin yazılı olması Bıyıkoğlu Peynircilik’in profesyonelliğine gölge düşürecektir 🙂

Beyaz alan kullanımını es geçmek

Müşteri beyaz alan sevmez 🙂 İster poster yapıyor olun ister web sitesi, müşteri her zaman her yeri doldurmak ister. Siz müşterinizi ikna etmeye çalışın ve yeterli beyaz alan kullanımının gerekli olduğunu ve okumayı, gezinmeyi kolaylaştırdığını ona uygun bir dille anlatın.