Günlük faydalı SEO tavsiyeleri

Hayatta birçok şeyde olduğu gibi SEO çalışmanızda da günlük olarak kendinize hedefler koymak ve bu hedefleri disiplinli bir şekilde her gün uygulamak web sitenize büyük fayda sağlayacaktır. Hiçbir işin çok çalışmadan başarılamadığı gibi SEO’nun da çok ve disiplinli çalışma gerektiğini üzülerek belirtmek isterim 🙂

Şimdi gelelim kendiniz için belirleyebileceğiniz, tavsiye niteliğinde günlük SEO işlerine… Bu tavsiyeleri uygulamak için günde 1.5 saatinizi ayırmanız yeterli:

Bir makale yazın

Bildiğiniz gibi web sitenizde ziyaretçiler ve dolayısıyla arama motorları için en önemli şeylerden biri içerik. Sitenizdeki orjinal içerikler ziyaretçi sayınızı, etkileşimi artıracaktır. Yazınızı olabildiğince zenginleştirmeye çalışın. Videolar, resimler, haritalar, bağlantılar ekleyin. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

Yazınızı sosyal medyada paylaşın

Google’ın sıralama kriterleri yazımda bahsettiğim gibi sosyal medyadaki varlığınız, kullanıcılarla etkileşiminiz gibi faktörler sitenizin sıralamasını belirlemede %7.24’lük bir paya sahip. Bu yüzden makalenizi yayınladıktan sonra mutlaka sosyal medya hesaplarınızda paylaşın, yorum yapan kişilere cevap verin, etkileşimi yükseltin.

Eski yazılarınızdan birini güncelleyin

Malum bilgi çağındayız ve bugün yazdığımız bir içerik 1 yıl sonra güncelliğini ve değerini yitirmiş olabiliyor. Veya o içerikle ilgili yepyeni bir bilgi gün yüzüne çıkmış olabiliyor. Bu yüzden SEO için eski yazılarınızdan birini güncellemek ve zenginleştirmek de faydalı bir günlük aktivite olacaktır.

Forumlarda boy gösterin

Bilgili olduğunuz ve içerik yazdığınız konu ile ilgili mutlaka bir forum vardır. Bu forumlara üye olun, insanlarla bilgilerinizi buralarda da paylaşın.
Sonuçta buralarda görünür olmanız sizin ve web sitenizin de görünürlüğünün artması anlamına gelir.

Sosyal medyada aktif olun

Sosyal medya aktiviteniz aslında sadece bir gönderi yayınlamaktan ibaret değil. Başkasının gönderisini beğenmek, yorum yapmak, yoruma cevap vermek de sosyal medya aktivitenizi artıran şeyler… Bu yüzden sadece makalelerinizi yayınlamakla kalmayın, yavru kedi videolarını beğenin 🙂

Gördüğünüz gibi aslında çok da zor değil bu alışkanlıkları devam ettirmek. Türk insanının genel alışkanlık kazanma eşiğinin 7-10 gün arası olduğunu düşünürsek başarılı SEO çalışması için ihtiyacınız olan zaman 10 gün, unutmayın!