SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) tam Türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu nedir?

İyi, güzel de arama motoru optimizasyonu tam olarak nedir derseniz; web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için belirli kriterlere göre optimize edilmesi ve şekillendirilmesi demektir.

SEO karanlık bir dünya mı?

Çoğu kişiden duyduğum kadarıyla insanların kafasında canlandırdığı SEO uzmanı işte bu:

SEO uzmanı

🙂 Bu sonuca nasıl vardın derseniz şöyle açıklayayım: Genelde insanlar web siteleri için yapılacak olan SEO çalışmalarının karanlık ve çok gizli şeyler olduklarını düşünüyorlar.

Sayfaya konan gizli bir kod, bambaşka bir sayfaya konan esrarengiz bir link, birine atılan karanlık bir mail vee siteniz Google’da ilk sırada!

Nasıl çok gizemli değil mi?

Neyse ki işler bu şekilde yürümüyor ve SEO çalışması aşağıdaki tanımdan da daha net anlayacağınız gibi aslında çok mantıklı ve kolay anlaşılabilir bir iş:

SEO’nun tanımı

Tanım konusunda aslında pek başarılı olduğumu söyleyemem ama aşağıda elimden geldiğinde SEO’nun tanımını yaptım:

“SEO (Arama motoru optimizasyonu), bir web sitesinin arama motorlarının site hızı, içerik yapılandırılması gibi kriterlerine göre düzenlendikten sonra, kullanıcılar için anlamlı ve faydalı içerikler ile zenginleştirilerek, sosyal medya ve diğer mecralarda paylaşılabilir ve tavsiye edilebilir hale getirilmesi işidir.”

Net bir tanım yaptığımı düşünüyorum 🙂

Ama ilerleyen yazılarımda bu tanımı çok çok daha genişletip SEO çalışmaları ile ilgili herkesin uygulayabileceği faydalı taktikler vereceğim 😉

Takipte kalın, sevgiler…